حدیث پرچم های سیاه خراسان
پایگاه علمی فرهنگی حامیان علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی
معرفی نهضت بازگشت به اسلام

نکاتی درباره‌ی نهضت بازگشت به اسلام

معرّفی آثار نهضت بازگشت به اسلام

کتاب هندسه عدالت
دانلود کتاب هندسه عدالت

کتاب «هندسه‌ی عدالت»، روایتی زیبا و دلنشین از گفت‌وگویی علمی و انقلابی با عالم مصلح حضرت منصور هاشمی خراسانی با موضوع مهندسیِ «عدالت» به مثابه‌ی آرمان اسلام است.

دانلود کتاب سبل السلام
دانلود کتاب سبل السّلام

کتاب شریف «سبل السّلام» به معنای «راه‌های سلامت»، گنجینه‌ای ارزشمند حاوی نامه‌ها و گفتارهای فارسی علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی است.

دانلود کتاب بازگشت به اسلام
دانلود کتاب بازگشت به اسلام

کتاب «بازگشت به اسلام» تقریر درس‌های علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی است که به مبنای یک نهضت فرهنگی مبارک و شعار مسلمانان مستضعف و آزادی‌خواه در سراسر جهان تبدیل شده است.

دانلود کتاب الکلم الطیب
دانلود کتاب الکلم الطّیّب

کتاب شریف «الکلم الطّیّب» یکی از آثار تربیتی و بسیار سودمند علامه منصور هاشمی خراسانی است که به ارائه‌ی برخی نامه‌های آن جناب به شاگردانش و برخی دیگر از مردم درباره‌ی موضوعات مختلف اسلامی می‌پردازد.

دانلود کتاب مناهج الرسول
دانلود کتاب مناهج الرسول

کتاب شریف «مناهج الرّسول صلّی الله علیه و آله و سلّم» گنجینه‌ای ارزشمند از حکمت‌ها، نکته‌ها، مَثَل‌ها، اندرزها و پاسخ‌های شفاهی علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی است.

دانلود کتاب دروازه ای به سوی ملکوت
دانلود کتاب دروازه‌ای به سوی ملکوت

کتاب «دروازه‌ای به سوی ملکوت؛ آشنایی با نهضت مقدّس بازگشت به اسلام» حاوی آشنایی با علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی، آثار، پایگاه و نهضت اسلامی ایشان

دانلود کتاب مجموعه نقدها و بررسی ها
دانلود کتاب مجموعه نقدها و بررسی‌ها

کتاب حاضر، مجموعه‌ی نقدهای کتاب شریف «بازگشت به اسلام» و بررسی‌های مستدل و سنجیده‌ی آن‌هاست که حاوی نکات بدیع و آموزنده‌ی کلامی، حدیثی، فقهی، اصولی، تاریخی و اخلاقی است.

دانلود کتاب مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌ها
دانلود کتاب مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌ها

کتاب حاضر، مجموعه‌ی پرسش‌های مردم درباره‌ی آثار و اندیشه‌های علامه منصور هاشمی خراسانی و نیز سایر موضوعات اعتقادی، اخلاقی و فقهی، به همراه پاسخ‌های آن‌هاست که سرشار از نکات بدیع و آموزنده‌ی کلامی، قرآنی، حدیثی، فقهی، اصولی، تاریخی و اخلاقی است.

۱ . نهضت مبارک «بازگشت به اسلام» با رهبری عالم مجاهد حضرت علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی، یک نهضت مردمی با محتوای اسلامی و رویکرد علمی به منظور إحیاء اسلام نخستین بر بنیاد کتاب خداوند و سنّت متواتر پیامبرش و در روشنایی عقل سلیم است که برای تأسیس حکومت خداوند در زمین از طریق تأسیس حکومت خلیفه‌اش با جمع‌آوری و تربیت حامیان کافی برای او تلاش می‌کند. واضح است که چنین نهضتی با این محتوا، رویکرد و آرمان اسلامی، برای هر مسلمانی در جهان که به خلیفه‌ی خداوند باور دارد، قابل احترام و تأیید است و مقابله با آن جز با عبور از همه‌ی اصول و ارزش‌های اسلامی ممکن نیست؛ نهضت مقدّس و متمایزی که با اتّکاء خالص بر منابع مشترک و یقینی و استقلال کامل از همه‌ی جریان‌های سیاسی و مذهبی، چتر خود را برای همه‌ی مسلمانان جهان گشوده و در حال مبارزه‌ی فرهنگی با موانع شناخت در آنان مانند جهل، تقلید، اهواء نفسانی، دنیاگرایی، تعصّب، تکبّر و خرافه‌گرایی و شناساندن اسلام خالص و کامل به آنان بر کنار از برداشت‌های ظنّی و بدعت‌های مذهبی است، تا با این شیوه آنان را با یکدیگر متّحد کند و به تدریج مقدّمات لازم برای سقوط حاکمیّت دجّال و تحقّق حاکمیّت مهدی به عنوان خلیفه‌ی عادل و مورد قبول همه‌ی آنان را فراهم سازد.

منبع: پایگاه اطّلاع رسانی دفتر منصور هاشمی خراسانی، مقاله‌ی «شگردهای تبلیغاتی برای مقابله با نهضت بازگشت به اسلام»، نوشته‌ی دکتر ذاکر معروف.

***

۲ . رهبری این جریان اسلامی به عهده‌ی شخصیتی عالم، وارسته، دلسوز و آگاه است که در جایگاهی فرا ملّی و فرا مذهبی قرار دارد و از عقلانی‌ترین و یقینی‌ترین منابع اسلامی مایه می‌گیرد و به سوی آرمانی مشترک و قابل قبول‌ برای همه‌ی مسلمانان دعوت می‌کند. حضرت علامه منصور هاشمی خراسانی با طرح شعار «بازگشت به اسلام» و دعوت همه‌جانبه و گسترده‌ی همه‌ی مسلمانان جهان به سوی شناختی واحد از اسلام به عنوان مبنایی استوار برای اتّحاد و کنار گذاشتن اختلافات موجود، همه‌ی مسلمانان جهان از همه‌ی مذاهب را مخاطب ساخته و این‌گونه زمینه را برای اقامه‌ی اسلام خالص و کامل در جهان فراهم می‌سازند. ایشان در کتاب متفاوت و تأثیرگذار خود با عنوان «بازگشت به اسلام» به طرح مبانی تعیین‌کننده و بنیادین درباره‌ی اوضاع کنونی جهان اسلام و نیز ریشه‌یابی دقیق و آسیب‌شناسی موشکافانه و عمیقی در حوزه‌ی عقاید و اعمال مسلمانان می‌پردازد. حضرت علامه هاشمی خراسانی بر خلاف همه‌ی کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به جای حاشیه‌پردازی‌ و طرح مسائل دسته چندم و بی‌اهمیت که تنها زمان و نیروی مسلمانان را هدر می‌دهد، با صراحت لهجه و شجاعتی ستودنی و رویکردی حکیمانه، سخنی را در این حوزه ناگفته نمی‌گذارد و دقیقاً به هدف می‌زند و ریشه‌ی معضلات کشورهای اسلامی را با بیانی شیوا و قابل فهم برای همگان تبیین می‌کند.

منبع: همان، مقاله‌ی «جهان اسلام، در تکاپوی راه نجات»، نوشته‌ی سید صادق پور محمّدی.

***

۳ . نهضت «بازگشت به اسلام»، نهضت مستضعفان آخر الزّمان برای بازگشت به کتاب خداوند و سنّت پیامبر او و بازگشت به ارزش‌ها و آرمان‌های همه‌ی صدّیقان و شهیدان و صالحان در طول تاریخ است و چنین نهضتی یک «افسانه» نیست، بلکه یک «حقیقت» است؛ حقیقتی روشن که مانند نوری در تاریک‌ترین دوران تاریخ بشر نمایان شده تا او را که چونان کودکی گم‌شده در آستانه‌ی نابودی است، به «خانه» بازگرداند. «بازگشت به اسلام» تنها یک نام نیست، بلکه یک حرکت است؛ حرکت از چیزی که هست و نباید باشد به سوی چیزی که نیست و باید باشد؛ حرکت از ظن به سوی یقین؛ حرکت به سوی ریشه‌ها و اصالت‌ها؛ حرکت به سوی فطرت؛ «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا ۚ» (روم/ ۳۰). «بازگشت به اسلام» لبّیک گفتن به دعوت خداوند است که در جهان طنین انداخته است: «وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» (نور/ ۳۱)؛ «و همگی به سوی خداوند بازگردید ای مؤمنان، باشد که رستگار شوید»!

منبع: همان، نقد و بررسی ۷۴

***

برای آگاهی هر چه بیشتر درباره‌ی نهضت مبارک بازگشت به اسلام و گفتمان حضرت علامه منصور هاشمی خراسانی حفظه الله تعالی به بخش آشنایی پایگاه اطّلاع رسانی این عالم فرزانه مراجعه فرمایید.